FAQBezpłatny zwrot do paczkomatów InPostKontakt

Satyna jedwabna - czym jest i jakie ma właściwości?
6.jpg

W skład wszystkich produktów, które znaleźć można w naszym sklepie w chodzi satyna jedwabna. W tym pierwszym wpisie na naszym blogu chcielibyśmy skupić się na tym, co wyróżnia tę tkaninę i dlaczego warto kupować produkty ze 100% jedwabiu.

Od początku powstania ALMANII zależało nam głównie na tym, aby klientkom oferować produkty wyróżniające się wysoką jakością i właściwościami. Chcemy bowiem, aby nasze artykuły poza pięknym wyglądem cechował także pozytywny wpływ na kondycję skóry i włosów ich użytkowniczek.

Zgadujemy, że wiele z Was zastanawia się, dlaczego postawiliśmy właśnie na satynę jedwabną. Postanowiliśmy więc przedstawić Wam kilka szczegółów dotyczących tej niesamowitej tkaniny i mamy ogromną nadzieję, że tak jak my pokochacie jedwab.

Czym jest satyna?

Produkcja tkanin polega na przeplataniu włókien i nici np. jedwabnych w taki sposób, aby utworzyły jednolity materiał. Istnieje kilka metod i technik na przeplatanie włókien w zależności od oczekiwanego efektu, a wszystkie określa się je mianem splotu tkaniny. Można wyróżnić trzy główne rodzaje splotów: płócienny, skośny lub atłasowy.

satyna jedwabna materiał

Tkanina określana jako satyna utkana jest splotem atłasowym wątkowym. Satyna jest tkaniną dwustronną, z jednej strony jej powierzchnia jest gładka i błyszcząca, z drugiej matowa. Tkaniny utkane splotem atłasowym charakteryzują się większą elastycznością, możliwością kształtowania wokół krzywych, są lejące i pozwalają pięknie się drapować.

Satyna może być utkana przy pomocy włókien różnego pochodzenia, do tych naturalnych należą bawełna i jedwab, do sztucznych natomiast poliester i mikrofibra. Producenci tkanin często też stosują mieszanki włókien, dlatego zawsze warto czytać metki i zwracać uwagę na skład materiałowy (!).

jedwab naturalny satyna

Dlaczego wybraliśmy właśnie jedwab?

Jak już wiecie, wszystkie produkty ALMANII wykonane są z włoskich tkanin ze 100% jedwabiu. Poniższe wyjątkowe cechy tego materiału uzasadniają nasz wybór.

Jedwab jest materiałem pochodzenia zwierzęcego. Na świecie istnieje ok. 400-500 gatunków owadów, które są zdolne do wytwarzania nici jedwabnych, a tylko kilka z nich wykorzystuje się w przemyśle włókienniczym i kosmetycznym. Tkaniny wykonane z jedwabiu są gładkie, lekkie i delikatne. Od tkanin syntetycznych rozróżnia je oprócz szlachetnego połysku i gładkości to, że jedwab jest naturalnym materiałem przyjaznym dla środowiska i dla skóry człowieka.

Właściwości jedwabiu w kosmetyce są znane od dawna. Pod względem chemicznym zbudowany jest on z dwóch rodzajów protein. Jedną z nich jest serycyna, która jest cenionym w kosmetyce i medycynie składnikiem głównie ze względu na właściwości antybakteryjne. W przeszłości surowe tkaniny jedwabne wykorzystywało się do opatrywania ran. Obecnie do tego celu syntetyzuje się serycynę i w aptekach można kupić plastry z tzw. sztucznego jedwabiu. Jedwab jest uznany przez naukowców jako materiał antyalergiczny, nie wywołujący podrażnień skóry. Ponad to udowodnione zostały również jego właściwości przeciwzmarszczkowe i przeciwdziałające starzeniu.

Jedwab jest materiałem wszechstronnym, obecnie jego zastosowania wykraczają daleko poza granice świata tekstyliów i kosmetyki. O innych, inżynieryjnych właściwościach jedwabiu można posłuchać w filmie Fiorenzo Omenetto pt. „Jedwab, starożytny materiał przyszłości”, udostępnionym przez TED Talk (dostępny również z polskimi napisami). Profesor Bioinżynierii Medycznej na Uniwersytecie Taft opisuje w nim możliwości jedwabiu do przepuszczania światła, jego właściwość wzmacniania materiałów do których jest dodany, a także o tym jak neutralny dla środowiska jest to materiał.

Jedwab naturalny to jeden z najbardziej luksusowych materiałów dostępnych na rynku odzieżowym. Znany jest od ponad 4 tysięcy lat, a jego kolebką są Chiny. Ma on bogatą historię, wyjątkowe właściwości i niezliczoną liczbę odmian. Jedwab jest przyjemny w dotyku: gładki i miękki. Wyróżnia go delikatny połysk, dzięki któremu szybko zyskał rangę jednego z najbardziej szlachetnych i eleganckich materiałów. Dzięki luksusowemu charakterowi pojawiał się on w garderobach królewskich i arystokratycznych, ozdabiał biskupie ornaty, a także wyjątkowe stroje balowe.

Jedwab jest najsilniejszym naturalnym włóknem, jednak traci ok 20% wytrzymałości gdy jest wilgotny, dlatego ważne jest aby nie zakładać naszych produktów na mokre włosy. Jedwab chroni skórę przed promieniowaniem słonecznym, jednak sam pod wpływem nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne może zżółknąć. Jako, że jest to materiał białkowy i naturalny jest niestety podatny na ataki moli odzieżowych, zwłaszcza gdy jest nieodpowiednio pielęgnowany i czyszczony.

Podsumowując, jeśli zależy Wam na zdrowej kondycji włosów i skóry, chcecie spowolnić oznaki starzenia lub szukacie materiału, który nie podrażnia i ma właściwości antybakteryjne, to produkty, składające się z satyny jedwabne są czymś, czego szukacie.

 

Zobacz produkty

 

Miłego dnia,
ALMANIA

 

Źródła:
- Tomasz Janusz: Tkactwo (cz. III). Warszawa: Wydawnictwo Przemysłu Lekkiego i Spożywczego, 1963.
- Therapeutic applications and properties of silk proteins from Bombyx mori, Baby Joseph, S. Justin Raj, opublikowany 21.03.2013 w żurnalu „Froniers in Life Science. Dostępny w internecie: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/21553769.2012.760491 (data dostępu 20.11.2019)

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium