Jednym z najczęstszych pytań, które od Was dostajemy, dotyczy tego, jak prać jedwab. Ogromnie cieszy nas, że kupując produkty z tego wyjątkowego materiału zdajecie sobie sprawę z tego, że wymaga on także nieco więcej uwagi podczas pielęgnacji. Aby ułatwić Wam dbanie o swoje jedwabne akcesoria i poszewki stworzyliśmy instrukcję ich prania z uwzględnieniem sprawdzonych i polecanych przez nas środków, a także z dodatkowymi, ważnymi informacjami, dzięki którym produkty z jedwabiu będą dłużej cieszyć się dobrą kondycją. Zachęcamy do lektury!
Jak prać jedwab?
W przypadku produktów wykonanych z jedwabiu zalecane jest pranie chemiczne. Jeśli jednak nie macie możliwości skorzystania z tej usługi, bez problemu możecie wyprać je samodzielnie, jednak należy pamiętać, że w grę wchodzi wyłącznie pranie ręczne w wodzie o max. temperaturze 30°C).
Do miski nalewamy odpowiednią ilość chłodnej wody. Do wody dodajemy delikatny środek do pielęgnacji jedwabiu. Ze swojej strony możemy polecić: Wirek z lanoliną, Biały Jeleń do prania jedwabiu, wełny i puchu, a także Perwoll Wool&Delicates - jeśli jednak jesteście uczulone na Methylisothiazolinone i Methylchloroisothiazolinone, to nie polecamy używania tego ostatniego płynu.
W gotowym roztworze umieszczamy produkt, który chcemy wyprać i delikatnie (!) namaczamy i ugniatamy go w wodzie. Ważne jest, aby nie pocierać materiału, gdyż może to uszkodzić tkaninę!
W przypadku zabrudzenia produktu, moczymy go w roztworze z wody i płynu przez 15-20 minut, następnie, jeśli plama nadal jest widoczna, można wylać na nią odrobinę użytego wcześniej środka i wmasować go delikatnie palcami w materiał.
Wymieniamy wodę na nową, także chłodną, ale już BEZ detergentu. Płuczemy w niej produkt, aby pozbyć się z niego wcześniej użytego środka do prania.
Wypłukany produkt ponownie odgniatamy z nadmiaru wody. Należy pamiętać, aby rzeczy z jedwabiu nie wykręcać. Rozkładamy produkt na ręczniku zwijając w rulon i odciskamy pozostałą wodę.
Produkt odsączony z nadmiaru wody rozkładamy na płasko i pozostawiamy do wysuszenia. Aby uniknąć przebarwień tkaniny, należy ją suszyć z dala od słońca i źródeł ciepła takich, jak grzejnik.
Dodatkowe informacje
Po wypłukaniu środka piorącego z tkaniny i odgnieceniu jej z nadmiaru wody, można zamoczyć ją w roztworze z octem (1 łyżka/1 litr wody). Dzięki temu w przypadku, gdy mamy w domu twardą wodę, unikniemy osadzania się kamienia na materiale i nie będzie on sztywny i zmatowiały.
Jak prasować jedwab?
Jedwab jest tkaniną naturalną, dlatego ma tendencję do gniecenia się. Po praniu warto więc przeprasować swoje jedwabne produkty, aby wróciły do swojej pierwotnej wersji. Te o większej powierzchni, np. poszewki na poduszkę lub elementy odzieży łatwiej prasuje się, gdy są jeszcze w 20% wilgotne i można to zrobić na trzy sposoby:
a) wybierając na żelazku ustawienie do prasowania jedwabiu;
b) przez bawełnianą tkaninę, która będzie oddzielać jedwab od żelazka;
c) przy użyciu parownicy.
Mniejsze produkty takie, jak scrunchie należy najpierw rozciągnąć, aby ich powierzchnia była możliwie najbardziej płaska. Następnie skierować na nią wylot pary w żelazku i po przeprasowaniu w ten sposób fragmentu tkaniny, obrócić go tak, aby mieć dostęp do jego kolejnej części. Należy powtarzać tę czynność do uzyskania zadowalającego efektu.
Mamy ogromną nadzieję, że udało nam się wyczerpać temat związany z tym, jak prać jedwab i jak zadbać o niego już po wyschnięciu. Jeśli jednak nadal macie pytania w tej kwestii, koniecznie dołączcie do naszej grupy na Facebooku: Otul się jedwabiem, gdzie na co dzień dzielimy się wiedzą i poradami dotyczącymi naszych jedwabnych produktów.
Miłego dnia,
ALMANIA